När familjen Bergström varje år åker till Spanien så åker de också till mamma Annas hemland. Det var här hon föddes och tillbringade sina första år i livet.
Hennes svenska mamma levde som hippie på det glada 1970-talet och tillsammans med andra bohemungdomar flyttade hon under några år till Ibiza.
Där mötte hon kärleken i den spanske man som kom att bli Annas pappa. Han försörjde sig som pianist på olika nattklubbar på turistorten, Annas mamma var frisör. De bodde i ett litet hus tillsammans med Annas farmor och under de spanska åren talade Anna endast spanska och katalanska.
- Jag var bara fyra år när mamma och jag flyttade tillbaka till Piteå, men jag minns att jag lekte med grannbarnen och att det var ett ganska enkelt liv. Jag minns mammas mönstrande, svepande kjolar och en tillvaro utan så mycket regler.
Plockade sniglar till lunch
När Annas mamma bröt upp från sin spanske man flyttade mor och dotter hem till Piteå och Anna sattes på dagis. Hon förstod inte ett enda ord och det var en ganska tuff början för den lilla tjejen.
Men på barns vis snappade hon snabbt upp det svenska språket och hon acklimatiserade sig till sitt nya liv. Från och med då blev Spanien Annas sommarland.
- Jag åkte till pappa varje sommar, jag kan inte minnas att jag firat midsommar på svenskt vis en enda gång förrän i vuxen ålder.
I ganska unga år fick Anna börja åka ensam på sina sommarresor, med bara en ledsagare från flygbolaget "det var lite läskigt". Samtidigt som hon längtade mycket efter sin pappa och väldigt gärna ville åka, kändes det ambivalent eftersom hon ju då måste lämna mamma ...
Medvetet språkval
På Ibiza fanns förutom pappa också halvsyskon och farmor och alla barnen i grannhusen. Anna minns krabbfisket vid stranden, och hur barnen efter regnväder fick springa ut och plocka sniglar till lunchen. Hon har också varit med om något så exotiskt som att trampa druvor till vin.
För två år sen dog Annas pappa, men Spanienresorna har fortsatt. Hon vill så gärna dela med sig av det spanska arvet till barnen Ebba och Ville.
- Innan Ebba föddes tänkte jag mycket på hur jag skulle göra med språket, skulle jag prata spanska med dem? Men nej, det kändes bara konstruerat.
- Visst läser jag lite spanska bilderböcker för dem. Men det är svenskan som är mitt naturliga förstaspråk, så det är ett mycket medvetet val att inte prata spanska med barnen. Kanske kommer jag att ångra mig i framtiden? Jag vet inte.
Traditionell paellafest
Anna känner sig mer svensk än spansk i dag, 60-40 säger hon själv. Men även hemma i Piteå ser hon till att hålla vissa spanska traditioner vid liv. Som flamencodansen som hon och barnen ger prov på sedan Anna och Ebba svidat om till svepande kjolar.
Den traditionella paellafesten är en annan återkommande höjdpunkt som såväl familjen som deras vänner ser fram emot varje sommar.
- Då tar jag fram den jättestora paellapannan och så lagar vi middag ute över öppen eld.
Anna drömmer om att nångång flytta till Spanien med hela familjen och för ett år sen var det väldigt nära att drömmen slog in.
- Daniel fick ett jobberjudande i Spanien och vi började planera för flytten. Vi hade till och med hyrt ut huset här hemma när utlandssatsningen plötsligt drogs in.
Besvikelsen var förstås stor när planerna grusades. Men drömmen lever kvar och tills vidare fortsätter familjen Bergström med täta Spanienresor.
Läs Annas bästa familjetips för Spanienresenärer här intill.
Med paella och flamenco för Anna de spanska traditionerna vidare
Mamma och pappa var hippies och Anna tillbringade sina tidiga barndomsår i en bohemisk tillvaro i det soliga Spanien. Trots att hjärtat för alltid finns kvar på Ibiza har spanskläraren Anna valt att inte tala spanska med sina två barn. Däremot vill hon att de så mycket som möjligt ska ta del av hennes barndomskultur.
Anna Bergström.
Foto: Linda Wikström
Namn: Anna Bergström, 33, spansk- och svensklärare,
Daniel Bergström, 36, datautvecklare, Ebba, 5, Ville, 3 och
hönorna Pärlan, Bubblan, Starlight och Sweetheart.
Bor: I villa i Piteå.
Annas spanska topp tre för barnfamiljen:
# Menorca - Mallorcas tämligen okända "lillasyster". För de långgrunda strändernas skull, för lugnet och den vänliga atmosfären.
# Sitges - den lilla fiskebyn söder om Barcelona som blivit trendig turistort. Här blandas coola
kosmopoliter med stojiga barnfamiljer i lika delar på stadens gågator eller på de kilometerlånga stränderna.
# Barcelona - en stad med både kultur, storstadspuls och sandstränder.
Perfekt förbarnfamiljen som både vill äta upp kakan och ha den kvar ... Barnen trivs på Barcelona Zoo, i havsmuseet l´Aquarium eller i nöjesparken Tibidabo.
# Ett bra och faktiskt prisvärt alternativ är att hyra boende på egen hand. Det finns många sajter som hyr ut hus eller lägenheter.
Är man flera kan det till och med bli billigare per person och natt i en egen poolvilla än på charterhotell.
# Några bra sajter att söka boende på: www.casaspain.com
www.interhome.com
www.sembo.se
www.catalanholidays.com