Gahrton vill stoppa matchen

Sverige måste avbryta vapensamarbetet med Israel. Det kräver Per Gahrton, miljöpartist och ordförande i palestinagrupperna i Sverige.

BOJKOTT. Miljöpartisten Per Gahrton kräver att Sverige måsta stoppa vapensamarbetet med Israel och att tennismatchen mellan Sverige och Israel ställs in.

BOJKOTT. Miljöpartisten Per Gahrton kräver att Sverige måsta stoppa vapensamarbetet med Israel och att tennismatchen mellan Sverige och Israel ställs in.

Foto: Petra Isaksson

Luleå2009-02-23 06:00
Per Gahrton, på besök i Luleå i helgen, hoppas också att Davis Cup-matchen i tennis mellan Sverige och Israel stoppas.Så långt har politikerna i Malmö sagt att matchen måste spelas inför tomma läktare. På detta reagerade Riksidrottsförbundet (RF), som uppfattat det beslutet som politiskt, och inte som först uppfattat - en säkerhetsåtgärd.Ska matchen spelas utan publik har politikerna i Malmö gått för långt, menar RF. Organisationen gör som regeringen och riksdagen sagt och därifrån hörs inget kring tennismatchen, resonerar RF:s ordförande Karin Mattsson Weijber.Tvärstopp
Per Gahrton vill emellertid att matchen ställs in.- Konstigt att inte Riksidrottsförbundet lärt sig att man inte kan skilja på idrott och politik. De lever i en drömvärld.Per Gahrton anser också att RF av rent idrottsliga motiv kan sätta press på Israel. Palestiniernas möjligheter att utöva idrott omintetgörs av Israel och innan det ordnas bör man inte heller tävla mot Israel, resonerar han.Över huvud taget anser Per Gahrton att omvärlden måste pressa Israel.Sanktioner
- Vi i Sverige ska genomföra vissa målinriktade sanktioner. Först och främst bör vapensamarbetet avbrytas. Vi köper högteknologi, exempelvis mörkersikten, och har stort utbyte inom militären. EU har sanktioner mot tjugo stater och ledare som Barak bör få veta att de inte är välkomna inom EU. Det borde undersökas om Israel begått folkrättsliga brott, i så fall ska man dra dem inför domstolen i Haag. På privat nivå kan vi bojkotta israeliska varor, sade Per Gahrton.Under det seminarium Nätverket Gaza Solidaritet i Luleå arrangerade i lördags frågade Per Gahrton varför Israel inte fångar medlemmarna i Hamas och drar dem inför Haag-domstolen.- Kan det vara för att de är rädda att förlora?
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om