Nu plockar frisörerna fram rakkniven igen
Det är lätt att darra på handen med en nyslipad rakkniv i handen. Det blev de åtta frisörerna som i helgen fick lära sig den klassiska konsten att raka någon annan varse.
HET TREND. Rakning med kniv är en stark trend hos frisörerna i större städer och i helgen fick några av länets hårkonstnärer lära sig denna konst. Ulla Eriksson tog hand om Klas Johansson. Foto: Andreas Wälitalo
Foto: Andreas Wälitalo
Det är med andra ord dags för dagens frisörer att plocka fram rakkniven igen. - Jag tror absolut att det här är något som kommer. Det kanske inte blir något vi gör varje dag men jag tror att många killar kommer att använda sig av oss vid speciella tillfällen som exempelvis födelsedagar och bröllop, säger Öhlund. På senare år har män allt mer börjat använda olika produkter för händer, fötter, kropp och ansikte - vid sidan av olika tillbehör för hårvård och rakning som män alltid har använt. - Killarna börjar komma ikapp oss tjejer. Deras rädsla för att bry sig om sig själva börjar släppa. Många killar uppskattar att få komma till frisören och bli ompysslade en stund. Grävling
Birgit Öhlund berättar att en bra rakborste för rakning med raktvål ska vara gjort av grävlingshår och kostar mellan 500 och 700 kronor. - För en rakkniv av god kvalitet får du betala cirka 1.500 kronor. Kniven ska också vara vass. Hon berättar att frisörerna i länet tycker att det är kul att lära sig någonting nytt. - Fast det sägs att det tar tid att bli duktig och att övning ger färdighet. En riktig rakning med kniv tar cirka 45 minuter och kostar lika mycket som en klippning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!