Uppdaterad: Person anhållen för misstänkt mordbrand i natt

En person har gripits misstänkt för att ha anlagt branden på Lekenskolan i Älvsbyn.  Personen anhölls under natten och är misstänkt för mordbrand.

LEKENSKOLAN. Det är ingen lek när Lekenskolar brinner i Älvsbyn under söndagskvällen. Risk finns att hela skolan brinner ner, rapporterar räddningstjänsten vid 22.30-tiden.

LEKENSKOLAN. Det är ingen lek när Lekenskolar brinner i Älvsbyn under söndagskvällen. Risk finns att hela skolan brinner ner, rapporterar räddningstjänsten vid 22.30-tiden.

Foto: Kurt Burström, Polar Foto.

ÄLVSBYN2009-02-01 22:20

UPPDATERAD VERSION:

- Av utredningstekniska skäl kan jag inte ge mer information. Vi kommer att spärra av området för att göra en teknisk undersökning under morgondagen, säger Rolf Hamstig, länsvakthavande befäl på polisen i Norrbotten. 
Det var vid 02-tiden på natten som personen skall ha gripits i anslutning till branden.
- Just nu pågår eftersläckning av branden. Det rör sig om en totalbrand.

TIDIGARE VERSION 2:  Lekenskolan i Älvsbyn brinner. Branden är i den ände av skolan som ligger nästan vägg i vägg med sporthallen.

Linda Karlström, 17, Älvsbyn, har gått flera år i Lekenskolan och ryckte på söndagskvällen ut för att se förödelsen.
- Det är så tråkigt att se skolan brinna. Kanske förstörs alltihop. Det ser inget vidare ut, det är mycket rök, berättade hon vid 22.30-tiden.
Då var fem brandbilar var på plats, liksom polisen.
Skolan är uppdelad i sektioner och vid denna tid brann det i de delar av skolan som vetter mot gatan. Från bakre delarna kom rök. Förödelsen är stor. Den intilliggande sporthallen har så långt klarat sig.
Många Älvsbybor har under söndagskvällen tagit sig till brandplatsen, som ligger i samhällskärnan.

TIDIGARE VERSION 1:En brand har utbrutit i Lekenskolan i centrala Älvsbyn som är rejält övertänd i ena änden, den ände som ligger närmast sporthallen.

- Det brann som ovanpå skolan och ganska rejält. Det är inte många meter till sporthallen och i änden där det brinner tror jag köket ligger. Vi åkte några varv runt för att kolla och under sista varvet verkade som om det hade minskat lite grand. Två brandbilar var på plats, berättar ett ögonvittne.

- Det är en rejäl brand som fått bra fäste i taket och risken finns att hela skolan brinner ner, säger våra rapporter.

- Vi har en bil där och en till polisbil är på väg, säger vakthavande polisbefäl Erik Kummu.

Larmet kom in 21.22 till SOS alarm under söndagskvällen. Någon har troligen tänt eld i ett par soptunnor och elden har spridit sig upp till taket. Räddningstjänsten från Piteå och Vidsel har kallats till platsen. Lekenskolan är en av två låg- och mellanstadieskolor i Älvsbyn.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om