Offensiv trots krisen
Luleå Airport går på offensiven trots finanskris. Man har tagit över rampverksamheten av SAS, dubblat incheckningsytan, invigt ett VIP-rum (Hemliga rummet) och siktar i framtiden på att flygplatsen ska bli ett storregionalt resecentrum. Antalet passagerare för 2008 blir också riktigt bra trots tuffa tider - cirka 990.000.
Foto: PETRA ISAKSSON
Foto: PETRA ISAKSSON
Marknadschefen Anna Kowal Lindbäcks jobb går ut på att göra Luleå Airport så attraktiv som möjligt. - Vi vill att människor ska komma så tidigt som möjligt till flygplatsen och lämna den så sent som möjligt... det ska vara en mötesplats, inte ett väntrum. Folk ska kunna ha konferenser här och genom det nya VIP-rummet (Hemliga rummet) kan man som vanlig människa känna på lite lyx om man så vill, säger Anna Kowal Lindbäck. I Hemliga rummet kan man vigas, ha konferens eller bara beställa för att kompisgänget ska ha lite roligt före resan och slippa den ordinarie säkerhetskontrollen.Luleå Airport har nästan fördubblat incheckningsytan, man kommer att utöka butiksytan och restaurangens erbjudanden kommer att breddas. Konferenser, med upp till 80 deltagare, kan hållas. - Du ska inte behöva lämna flygplatsen. Man kan exempelvis lika gärna hålla en anställningsintervju här i Hemliga rummet, säger Susanne Jangdal. - Vi kommer också att satsa på event och tillställningar som inte är direkt knutna till resandet; konferenser, pressvisningar av produkter, utställningar och mässor eller annat, fortsätter Anna Kowal Lindbäck. Fler avgångar
Vidare satsar man inom en nära framtid på fler inrikes direktavgångar och nya direktchartermål. Luleå Airport kommer också försöka få tillstånd en reguljär linje till utlandet. Inget är dock klart. London, Barcelona, Amsterdam, eller en tysk ort för vidare flyg ännu längre bort, nämns spontant. Något längre fram finns parkeringshus, bensinstation och butik i planerna för området.Visionen är att Luleå Airport så småningom ska bli ett storregionalt resecentrum med Norrbottniabanan som ansluter till flygplatsen och att det ska växa fram ett Luleå Airport City med ett hotell intill flygplatsen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!