S-enighet om att motverka oenighet

Norrbottens socialdemokrater är eniga om att motverka oenighet inom partiet. Inte blunda för att åsikterna kan skilja sig åt men att ändå kunna foga sig efter majoritetsbeslut.

INGEN MIRAKELMEDICIN. Inbjudne gästen Mikael Damberg kunde inte dosera någon mirakelmedicin för att skapa enighet i partiet.

INGEN MIRAKELMEDICIN. Inbjudne gästen Mikael Damberg kunde inte dosera någon mirakelmedicin för att skapa enighet i partiet.

Foto:

BODEN2008-10-13 06:00
En av punkterna på dagordningen var avsatt just för detta ämne. "Hur hålla ihop partiet när vi tycker olika?"Inbjudne gästen Mikael Damberg, riksdagsledamot och ordförande i Stockholms läns landsting konstaterade:- Det finns ingen mirakelmedicin men det är viktigt att frågan dryftas.Däremot kunde de 60-talet deltagarna enas om att de måste tänka på att utbilda sina partirepresentanter bättre.- Vi kanske har för lite utbildningar som tydligt förklarar vad det politiska uppdraget innebär. Vissa av oss har verkligt tunga och ansvarfyllda uppdrag. Vi måste se över det, säger Kristina Zakrisson, ordförande för socialdemokrafterna i Norrbotten. Hon säger också att frågan om hur man löser oenigheter är mycket viktig att lyfta fram för att kunna ge väljarna förtroende för partiet.- Vissa gånger kanske det är så att ens åsikter inte alls passar inom partiet och man bör lämna det. Eller i vart fall känna att man stå bakom majoritetsbesluten.Mikael Damberg gjorde också deltagarna uppmärksamma på att visst kunde det komma en groda ur någon partimedlems mun. Men tyckte att det är bättre att det kommer korkade förslag än inga alls, och syftade på Mona Sahlins yttrande om stängda dörrar för samarbete med vänsterpartiet.- Hon gjorde som hon själv sa en halv pudel och omformulerade sitt uttalande.Mikael Damberg sa också att socialdemokratin verkligen insett och tagit till sig att de förlorade valet för att väljarna inte trodde på deras politik.- Kanske var det bra för oss att verkligen vakna upp och inse det faktumet. Väljarna ville ha något annat. Nu måste vi möta upp det.På lördagens höstmöte i Boden vibrerade det, inte helt oväntat, av kämpaglöd inför kommande valkampanj.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om