Krönika: Måttlighet är inte min grej

På väg hem från ett reportage satt jag och foto-Linda och funderade på om vi som väljer att skaffa många barn är en särskild sorts människor.  Kanske.

Foto: Linda Wikström

Norrbottens län2008-08-30 06:00
Själv kunde jag inte sluta samla på små, söta djur när jag var liten. Hade inte min mamma satt stopp hade jag fyllt huset med kattungar och hundvalpar.

Det där går igen i det mesta jag gör. Måttlighet är inte min grej. Det ska alltid vara MYCKET av allt, varför bara smutta när man kan tömma
bägaren? När jag tittar på bilden av mina barn känner jag ren och skär lycka. Där står ju livets mening. Massor av livets mening - i form av långa tonårsarmar, spretiga luggar och förskoleknubbiga kinder!

"Det är något fel jag har, jag kan aldrig få nog", skrattar den nyblivna åttabarnsmamman Anneli Backman-Erkki när jag frågar henne om hon fortfarande vill ha fler. I hemlighet har hon räknat ut att hon nog ska hinna med två bebisar till, innan åldern tar ut sin rätt.

I våras kunde ni läsa om Anneli, Johnny och deras stora tjejgäng. Fram till i sommar bestod barnaskaran av enbart flickor. Och så blev åttan en pojke. Anneli berättar hur hon på BB om och om igen fick säga "här ligger jag och min son" för att vänja sig, det kändes så konstigt. Men kul. Precis lika kul som om de hade fått ännu en tjej.

Det är till slut alltid just det barn vi väntat på som kommer till oss, hur drömmarna än såg ut från början.

Helena i veckans reportage drömde också om barn. Hon längtade efter att uppleva familjelycka, men det blev inga barn på biologisk väg. När hon blev singel och tiden höll på att springa iväg också för andra sätt att bli mamma bestämde hos sig. Hon skulle bli mamma på egen hand. Hon skulle adoptera ett barn! Tillsammans har Helena och Salmi varsamt mejslat fram en gemensam framtid. De har lärt varandra att leva som mor och dotter och ur den första förälskelsen har en djup kärlek vuxit fram. Helena vill berätta sin och Salmis historia för att peppa andra som vill, men kanske inte vågar, adoptera på egen hand. Läs mer i reportaget här intill.

Grattis Helena till din ljuvliga dotter!

Grattis Anneli, till din underbare son!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!