Schism bland revisorerna

En schism inom kommunens revisorsgrupp uppdagades inför måndagens möte i kommunfullmäktige. Mona Kumpula lämnade in en egen mer kritisk version vid mötet. - Jag vill inte skriva under något som jag inte kan stå för, säger hon.

ONÖDIGT. Hugo Rantatalo, ordförande Pajala kommuns revisorer, tyckte att det var onödigt att Mona Kumpula gjorde en egen revisionsberättelse.

ONÖDIGT. Hugo Rantatalo, ordförande Pajala kommuns revisorer, tyckte att det var onödigt att Mona Kumpula gjorde en egen revisionsberättelse.

Foto: Göran Lahti

PAJALA2008-04-22 06:00
Fyra revisorer hade skrivit under revisionsberättelsen för 2007 i Pajala kommun. Men inte den femte medlemmen i gruppen, Mona Kumpula. Hon valde istället att lämna in en egen version med starkare kritik mot kommunstyrelsen. - Jag fick inte igenom de förändringar jag vill ha så jag gjorde en egen, säger hon.Kumpulas kritik riktar sig mot kommunstyrelsen gällande intern kontroll över Pajalabostäder AB, samt fördyringen av flygplatsprojektet.- KS borde ha lyft frågan till fullmäktige när de insåg att de behövde mer pengar, säger hon."Onödigt"
Kommunfullmäktiges ordförande, Ulf Kero, tillät inte Mona Kumpula att läsa upp sin redogörelse för orsaken till den egna revisionsberättelsen. - Han kom före mötet fram till mig och sade att min redogörelse var "barnslig" och att han inte tyckte om den. Sedan lade han "munkavle" på mig när jag var uppe i talarstolen, säger Mona Kumpula.Hugo Rantatalo, ordförande i kommunens revisorsgrupp, beklagade schismen.- Det är ju tråkigt att gruppen inte är överens. Onödigt, men hon har ju sin fulla rätt att göra så här, säger han.Kumpulas anmärkning mot kommunstyrelsen för "bristande styrning, ledning, uppföljning och kontroll, samt obehörigt beslutsfattande" avslogs dock. Båda versionerna tillstyrkte dock ansvarsfrihet för ledamöterna och nämnder.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om