Ingen Miettinen i ödesmatchen

Seger är allt som räknas. Timrå ska besegras för att kvalserien ska undvikas.- Läskigt med att lag som inte har något att spela för, säger Luleåtränaren Roger Rönnberg.

LULEÅ2008-03-08 13:13

Luleå Hockey måste vinna dagens rysare mot Timrå för att undvika kvalseriespel. Samtidigt måste också Linköping besegra Mora för att Luleå ska klara det hela. Förutsättningarna med att möta ett Timrå som inte har något att spela för är läskig, menar Luleåtränaren Roger Rönnberg.

- Visst är det så. Ett lag som kan spela helt avslappnat kan också ge sig på de svåraste sakerna. Istället för att dumpa pucken blir det millimeterpass på bladet. Vi måste vara beredda på detta och spela ett lika tätt försvarsspel som vi haft den senaste tiden, säger Roger Rönnberg som får klara sig utan Tommi Miettinen i dagens match. Hans knä höll inte den här gången heller sedan han testat på förmiddagens värmning.

Emil Lundberg, däremot, är klar för spel igen medan ett stort frågetecken sätts för backen Pavel Skrbek som kommer att lämna slutgiltigt besked under matchvärmningen. Skrbek fick en smäll på axeln i matchen mot Mora.

– Vi har splat bra förvsrsspel den senaste tiden men vi måste också hitta rätt i offensiven. Vi måste in med fler spelare framför kassen. Inte bara fler, utan de måste vara hungrigare också. Sedan har vi nött på uppspelen som ska vara snabbare så vi kan komma ner bakom deras backar. Vi får absolut inte öppna upp isytorna för deras spelare. Då kan det bli en obehaglig eftermiddag för oss.

Fixar ni det här?

- Absolut. Vi ska göra vårt. Vad sedan Linköping gör får vi titta på efter matchen. Nu är det inget hokus-pokus som gäller. Bara fokus på vårt eget spel. Vi bygger självförtroende från att vi vunnit mot Timrå två gånger hemma tidigare. Vi vet att vi kan, konstaterar Roger Rönnberg.

I Timrå är Timo Pärssinen tillbaka efter skada och man hoppas även på spel för Fredrik Hynning som saknades (förkylning) mot Brynäs (4-1) senast.

- Vi gör inte som HV, kommer med ett juniorlag, utan vi kör på som vanligt, säger Timråtränaren Charles Berglund.

Luleås lag

Mv: Törnqvist. 

1. Skrbek (Olsson), Saravo - Larose, Lundberg, Bartecko.

2: Obsut, Sandström - Harju, Chabada, Omark.

3: Ejdepalm, Kuiper - Burström, Lindqvist, Lavander.

4: Lindgren, Isaksson, Lidhammar.

Extra: Olsson, Pukka, Savilahti. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om