645 asylansökningar registrerades i Finland i går. Det är rekordantal i landet och beror mycket på att flyktingslussen i Torneå öppnades samma dag.
Läs mer: Flyktingcentret öppnat
Frågan är om inte den siffran kommer slås. För registreringen gick inte så fort som man hade hoppats på första dagen. I stället för 600 registreringar på en dag blev det bara 150 i Torneå.
– Det finns alltid utmaningar då man drar igång en stor process. Vi hade problem med bland annat informationstekniken. De problemen kommer att lösas, säger polisinformationschefen Markku Paksuniemi till Yle.
Men hur invandringspolitiken kommer skötas i Finland i framtiden är osäker. Det har pratats stängda gränser.
Något regeringen definitivt har slagit fast är att man inte står bakom krav på länder från EU. Det ska vara frivilliga förflyttningar, menar man. Därför lade Finland som enda EU-medlem ned sin röst när EU:s migrationsministrar röstade för en fördelning av flyktingar inom EU.
Ungern, Tjeckien, Slovakien och Rumänien röstade emot. Hur det hela slutar beslutas på ett EU-toppmöte under onsdagen.
Om EU-kommissionens förslag går igenom tar Sverige emot 4 500 av de 120 000 berörda flyktingarna. Finland får i så fall 2 400. Enligt Hufvudstadsbladet har dock Finland redan uppgett att man kommer ta emot dessa 2 400 flyktingar.
Finland fortsätter att vara splittrat när det kommer till flyktingkrisen. En del är med och bildar en mänsklig mur vid gränsen, andra "skäms" över att vara medborgare när de ser det. Och politiker säger att de kan ta emot fler flyktingar, men att Sverige och Danmark inte borde släppa igenom så många.
– Det är en ohållbar situation att människor som rest in olagligt på EU:s territorium reser från ett land till ett annat utan att de registreras som asylsökande någonstans, säger Finlands inrikesminister Petteri Orpo i ett pressmeddelande.