Moderaterna rekryterade sin nya kommunikationschef från dejtingsajten match.com. Kanske är det en trend. Nu är det Socialdemokraterna i Luleås tur att ge sig ut i dejtingdjungeln.
Vice kommunalrådet Yvonne Stålnacke behöver sällskap när det ordinarie kommunalrådet Karl Petersen försvinner. Men kommer hon att hitta den rätta?
Det saknas kandidater internt. I dagarna skickade partiföreningen därför ut en egen kontaktannons genom medierna. Socialdemokraternas raggarrunda förfärar dock mer än den förför.
Partiföreningen har kravprofilen klar för sig: Socialdemokraterna letar efter en yngre man som kan axla den vice kommunalrådsrollen i Luleå (för Stålnacke flyttas troligen upp) . Partierfarenhet eller fullmäktigeplats är inte så viktigt.
En ung man. Gärna välutbildad. Kravspecifikationen är inte mer specifik och detaljerad än så.
Socialdemokraterna har nämligen ett principbeslut om "varannan damernas". Yvonne Stålnacke är kvinna - alltså måste det vice kommunalrådet vara en man. Så fattig och enkelspårig är kvoteringens logik.
Partierna bör absolut eftersträva större mångfald och stimulera fler kompetenta människor att söka sig till politiken, men att låta den här sortens förlegade grupptänkande styra valet av kommunens högsta företrädare kan enbart vara skadligt. Det är faktiskt obegripligt varför Socialdemokraterna ser ett självändamål i att det nya vice kommunalrådet har ett visst kön eller en viss ålder.
Diskussionen illustrerar tydligt varför kvotering är ett så trubbigt verktyg. Här riskerar könskvoteringen rentav att motverka sitt syfte, och vändas mot de personer som den ursprungligen var tänkt att hjälpa.
Vad tycker de kvinnor som nu inte får chansen på grund av kön och ålder? Och vilket manligt kommunalråd vill egentligen betraktas som "inkvoterad"?
I det här fallet riskerar dessutom kvoteringsivern att underminera de framsteg som har gjorts på jämställdhetsområdet. Är det verkligen många socialdemokrater som tycker att det finns för få män med makt i Luleå och Norrbotten?
Kvotering är varken modernt, rättvist eller solidariskt. Det är precis lika illa och diskriminerande att bli vald till en post för att man tillhör ett kön som det är att inte bli vald bara för att man råkar tillhöra ett visst kön.
Det bästa för Socialdemokraterna vore om de struntade i sitt dumma principbeslutet och i stället bestämde sig för att hitta den mest kompetenta för jobbet.
För ett kommunalråd är det viktigt att förstå de politiska processerna och vara väl förtrogen med hur en kommun arbetar. Förutsatt att Socialdemokraterna erbjuder stöd och en ordentlig inskolning är dock inget fel att leta externt.
Varför i sådana fall inte någon med en lyckad yrkeskarriär, som uträttat något värdefullt i verkliga livet på egna meriter? Man eller kvinna. Ung eller gammal. Svensk- eller utlandsfödd.
Kompetens framför kvotering. Varför ska det vara så svårt?