Ledare: Välfärd, ja! Vinst, ja!

VALFRIHETEN SPÖKAR. Men vårdföretagen investerar mer än de plockar ut.

VALFRIHETEN SPÖKAR. Men vårdföretagen investerar mer än de plockar ut.

Foto: Maja Suslin/Scanpix

Politik2012-09-11 06:00
Detta är en ledare. Artikeln uttrycker tidningens opinionsbildande linje. Norrbottens-Kurirens politiska etikett är oberoende moderat.

En läsare skickade ett mejl. Han var kritisk mot gårdagens ledare om vinster i välfärden, som jag skrev utifrån Vårdföretagarnas uppgifter om att de privata vårdföretagen återinvesterade nästan dubbelt så mycket som de tog ut i vinst förra året.

Jag publicerar inte brevet i sin helhet, men citerar ett stycke.

"Det säger sig självt att, för att ta ut mer vinst ur verksamheten så måste man ha så lite kostnader som möjligt och då blir det våra äldre och i friskolorna, våra barn, som får lida för det. En kommuns uppgift är att värna medborgarna med vård, skola och omsorg - inte att maximera vinsten med skattebetalarnas pengar", skrev läsaren.

Jag håller med om att en av kommunens huvuduppgift är att se medborgarna god vård, omsorg och skola. Men om det går att garantera en bra välfärd genom att kommunen och medborgarna anlitar privata utförare, och det dessutom blir billigare för skattebetalarna, förstår jag inte varför det är så viktigt att ingen ska få göra vinst.

Vinstuttag är inte, som läsaren påstår, samma sak som att äldre och barn får lida. Men visst, missköter man till exempel omvårdnaden och plockar ut stora vinster för att göda sig själv då borde både vi, de äldre, deras anhöriga, kommunen och Socialstyrelsen ha många och kraftfulla invändningar.

En sådan verksamhet klarar sig inte heller i längden. Men om ett äldreboende, en skola eller något annat drivs långsiktigt och ansvarsfullt och om ägarna samtidigt plockar ut vinst ser jag inte vad problemet skulle vara. Om inrättningen är populär borde den i alla fall inte göra allting fel?

Det finns ju redan massvis av kommunala skolor som inte ger någon vinst men ändå är dyra för skattebetalarna och ger eleverna en dålig utbildning. Något säkert samband mellan huvudmannaskap, hur mycket pengar man gör av med i en verksamhet och hur bra den fungerar existerar inte.

Att ekonomin är i ordning är i alla andra företag ett mått på att verksamheten fungerar väl. Varför skulle det vara annorlunda när det gäller skola, vård och omsord?

LO säger nej till vinstuttag. Liksom SSU, S-studenter och S-kvinnor. Men nu håller dessbättre ledande Socialdemokrater runt om i landet så sakteliga på att ändra kurs i frågan. När Dagens Samhälle (5/9) frågade 50 S-toppar vad de tyckte om välfärdsvinster var det bara fem (!) som ville ha ett förbud.

"Vem lägger anbud om man inte får gå med vinst?" sa kommunalrådet Lilly Bäcklund i Lycksele som också är ordförande för partidistriktet i Västerbotten.

"Förbjuda? Då slår vi undan benen på verksamheter som medborgarna tycker om och som har bra kvalitet", sa Michael Skoog, oppositionsledare i Helsingborg med tillägget: "Med nya aktörer i välfärden har verksamheten totalt sett förbättrats."

"Om man nu tycker att man ska släppa in privata krafter i det här, jamen då måste man ju tillåta vinst. Allt annat är bara dumheter!", sa Bert Öhlund, kommunalråd i Skellefteå.

Vinsterna och valfriheten verkar vara här för att stanna. Snart är det kanske bara LO och Socialdemokraterna i Norrbotten som tycker annorlunda?