Det handlar om 26-årige Eero Elo som trots att han tillhörde toppen av poängligan i sitt lag nu lämnar ryska ligan.
– Han trivs inte med den ryska stilen, säger Elos agent Jarmo Kork.
Eero Elo är en välvuxen, 193 cm och 91 kg, forward som är högerskytt. Redan nu har klubbarna ställt sig på kö för att locka forwarden till sitt lag.
– Det är ett flertal klubbar från Schweiz och två svenska SHL-klubbar som har anmält sitt intresse, säger Kork.
Är Luleå Hockey en av de klubbarna?
– Det är de inte. "Osten" (Lars Bergström, sportchef i Luleå Hockey) har inte hört av sig – än. Jag hoppas att de gör det snart, säger Kork.
Enligt Kork så har Elo utvecklat sitt defensiva spel under tiden i Ryssland. Just nu befinner sig Elo med den finska landslaget i Slovakien.
– Han är en bra målskytt och han har förbättrat saker han har varit mindre bra på under säsongen. Tidigare var han bara bra offensivt, men det hände mycket i Avtomobilist.
Kuriren rekommenderar
Läs mer: De hade högst inkomst i din kommun.
Läs mer: Lista över brotten i din kommun under 2015.
Läs mer: Känd skoterförare avled.
Läs mer: Se när hockeyspelaren får frispel på hästryggen.
Läs mer: Här hittar du samtliga fastighetsaffärer
Läs mer: Världskändisarnas udda besök i Norrbotten.
Läs mer: 14 personer du inte visste är från Norrbotten
Kuriren listar: 11 produkter som du alltid kommer hem med från Ikea